Wszystko o rajstopach

person-girl-shoes-colorfulJest ciepło, za ciepło na spodnie, wybieramy więc spódnicę. Ale… ups, jest przecież za zimno na gołe nogi! Zakładamy więc rajstopy! Tylko… jakie rajstopy wybrać? W gąszczu rodzajów, jakie proponuje każdy większy producent rajstop, trudno wybrać coś, czego potrzebujemy.
Zatem, jak wybrać rajstopy idealne?
Zacznijmy od grubości rajstop, czyli magicznego skrótu DEN. Oznacza ono po prostu gęstość splotu włókien. Im gęstszy splot, tym rajstopy są grubsze.
Prawie każdy producent rajstop ma w swojej ofercie rajstopy o grubości:
5-8 DEN -najcieńsze z rajstop, do noszenia w lato.
15-20 DEN -są to w miarę cienkie rajstopy, które nadają się w ciepłe dni oraz do biura, gdzie obowiązuje dress code. Świetnie prezentują się na nodze, szczególnie w kreacjach wieczorowych i są jednymi z najczęściej kupowanych rodzajów rajstop.
40-60 DEN -te rajstopy są już grubsze, zakładane zazwyczaj w chłodne, wiosenne lub jesienne dni.
100-300 DEN -rajstopy mocno kryjące, idealne na zimę.
Rozmiar
S-2
M-3
L-4
XL-5
Przezroczystość i stopień zmatowienia-To, czy rajstopy są kryjące, czy przezroczyste, zależy głównie od ilości DEN, ale też od materiału, z jakiego wykona je producent. Rajstop kryjących zazwyczaj używamy przy strojach nieformalnych, natomiast do strojów wieczorowych zakładamy rajstopy przezroczyste.
Jeśli chodzi o stopień zmatowienia, producenci rajstop wyróżniają trzy rodzaje: matowe (mat), półmatowe (semi-mat) oraz błyszczące (shine). Rajstopy shine idealnie nadają się do strojów wieczorowych.
Pas rajstop jest ważną kwestią, jeśli chodzi o wygodę. Każdy producent rajstop ma w swojej ofercie rajstopy uciskowe oraz bezuciskowe. Rajstopy uciskowe modelują sylwetkę, jednak mogą być niewygodne.
Wyróżnia się też wąski lub szeroki pas rajstop. Szeroki spłaszcza brzuch i jest wygodniejszy.
Niejeden producent rajstop obecny na naszym rynku oferuje również rajstopy medyczne i upiększające:
rajstopy wyszczuplające,
rajstopy dla kobiet w ciąży-do produkcji tego typu rajstop użyty jest specjalny, elastyczny materiał, który podtrzymuje brzuch od dołu. Takie rajstopy mają również specjalny szeroki pas w miejscu brzucha,
rajstopy pielęgnacyjne- mają różne ciekawe działania, posiadają np. w składzie wyciąg z aloesu, lub redukują cellulit
rajstopy przeciwżylakowe -mają za zadanie uciskać nogi w celu poprawienia ich krążenia, dostępne są rajstopy o różnych stopniach ucisku.
Jak widać, producenci rajstop dbają o swoje klientki, i są w stanie sprostać oczekiwaniom każdej z nich. Należy też pamiętać, że do wyboru mamy też ogrom wzorów i kolorów. Czarne, cieliste, ze szwem, bez niego, w paski, w kratę… Możemy zatem wybierać, przebierać…