Usługi pogrzebowe – co zawierają?

Śmierć bliskiej osoby jest damatem, z którym każdy człowiek w pewnym momencie swojego życia musi się zmierzyć. Mimo bólu, tęsknoty i cierpienia, jakie wiążą się z utratą najbliższych przychodzi również czas, kiedy należy zmierzyć się z organizacją pogrzebu. Nie jest to łatwe doświadczenie, na szczęście na przeciw bliskim zmarłego wychodzą zakłady pogrzebowe, które zajmują się większością czynności związanych z pochówkiem.

Usługi pogrzebowe – co zawierają?

Wybierając dom pogrzebowy, który zajmie się organizacją pogrzebu naszego bliskiego, warto zorientować się, co dany zakład może nam zaoferować w ramach oferowanych przez siebie usług. Podstawą jest zorganizowanie pochówku, do wyboru mamy pochówek tradycyjny lub kremację.

Warto jednak upewnić się, czy wybrana przez nas firma funeralna zajmuje się przeprowadzaniem kremacji, ponieważ nie wszyscy mają ją w swojej ofercie.

Do podstawowych usług, które świadczą zakłady pogrzebowe należą zazwyczaj:

 • Odbiór i transport zwłok – ciało twojego bliskiego zostanie odebrane przez pracowników zakładu pogrzebowego i przewiezione do wskazanego miejsca, zazwyczaj do chłodni.
 • Chłodnia – ciało zmarłego przebywa w niej do czasu pogrzebu – zazwyczaj jest to okres do trzech dni.
 • Przygotowanie ciała do pogrzebu – są to wszelkiego rodzaju zabiegi tanatokosmetyki, czyli mycie, czesanie, golenie czy makijaż pośmiertny. Zakłady pogrzebowe oferują również bardzo często zakup ubrania do trumny.
 • Obsługa pochówku – firmy pogrzebowe załatwiają wszelkie formalności cmentarne, zajmują się również: przewozem trumny lub urny do świątyni i na miejsce pochówku, złożeniem jej w grobie i sprzątaniem.
 • Wybór trumny – firmy pogrzebowe mają w swoim asortymencie szeroki wybór trumien, z różnego rodzaju drewna – dębowe, lipowe, akacjowe czy sosnowego. W wypadku kremacji bliscy zmarłego mają do wyboru dwa rodzaje urny – świecką lub wyznaniową, czyli taką z symbolem krzyża.
 • Wybór krzyża i zestawu tabliczek – bliscy zmarłego mogą wybrać wzór krzyża oraz tabliczek na krzyż i trumnę.

Wiele zakładów pogrzebowych oferuje również różnego rodzaju usługi dodatkowe, do których mogą należeć między innymi:

 • Międzynarodowy transport zwłok, dzięki któremu bliscy mogą sprowadzić ciało zmarłego z zagranicy. Przewoźnicy zazwyczaj sprowadzają ciała z krajów europejskich oraz krajów Ameryki Północnej.
 • Przygotowanie wieńców pogrzebowych, wiązanek i zniczy – jest to dobre wyjście, ponieważ po śmierci bliskiej osoby często nie mamy głowy do jeżdżenia po kwiaciarniach.
 • Własne kaplice pogrzebowe i oprawa muzyczna – to udogodnienie pozwala na pożegnanie zmarłego w kaplicy na wieczór przed pogrzebem. Następnego dnia pracownicy zakładu przewożą zmarłego do świątyni.
 • Wykonanie nekrologów na zmówienie
 • Dewocjonalia, obrazki pamiątkowe – jest to wyjście na przeciw bardziej uduchowionych rodzin.
 • Rozliczenie w ramach zasiłku pogrzebowego – okazuje się szczególnie przydatne w momencie, kiedy bliski odchodzi nagle i nie mamy z czego pokryć kosztów pogrzebu.

Na rynku pogrzebowym pojawiają się coraz to nowsze usługi pogrzebowe, właściciele zakładów prześcigają się w pomysłach. I choć usługi pogrzebowe to zazwyczaj spory wydatek finansowy to trzeba przyznać, że skorzystanie z usług zakładu pogrzebowego to duża pomoc w organizacji ostatniego pożegnania.

Sprawdź: https://jakubisiak.eu/zaklad-pogrzebowy-warszawia-ochota/

katowice.bmw-bawariamotors.pl/serwis-blacharsko-lakierniczy