Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – Czy jesteś w grupie ryzyka?

Nie ulega wątpliwości, że tematyka chorób płucnych jest dziś bardzo często poruszana w mediach. Wszystko za sprawą niespodziewanej pandemii wirusa SARS-CoV-2, która trwa w naszym kraju od roku. Warto jednak zaznaczyć, że COVID-19 nie jest jedyną groźną jednostką chorobową atakującą płuca, a wiedza o pozostałych dolegliwościach w dalszym ciągu pozostaje znikoma. To właśnie dlatego w tym artykule chcemy wyjaśnić, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i skąd właściwie się bierze. W poniższej treści poruszymy także tematyką objawów wskazanej jednostki chorobowej i podpowiemy, kto może być na nią szczególnie narażony. Brzmi ciekawie? W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury!

Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Zacznijmy jednak od początku, a więc od wyjaśnienia, czym jest omawiana przez nas dolegliwość. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to groźna choroba cywilizacyjna, charakteryzująca się obturacją. Czym jednak jest obturacja?

Obturacja – Medyczne określenie zwężenia określonej struktury anatomicznej posiadającej światło. W przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc mowa o zwężeniu dróg oddechowych oraz oskrzeli pacjenta.

Bazując na powyższej definicji możemy dojść do wniosku, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc wywołuje u osoby chorej skurczenie się dróg oddechowych i oskrzeli, co w efekcie prowadzi do transportu zbyt małej ilości powietrza do płuc. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie http://oddychajmy.pl/. Jeśli zatem chcesz poszerzyć swoją wiedzę o wiadomości poparte rzetelnymi źródłami i licznymi badaniami, zachęcamy do kliknięcia we wskazany link.

Czy POChP to choroba zakaźna?

Obecna sytuacja epidemiologiczna niewątpliwie wywołuje w społeczeństwie strach przed potencjalnym zakażeniem. I o ile COVID-19 jest chorobą zakaźną (możemy zarazić się nią drogą kropelkową), o tyle Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc ma swoje podłoże zupełnie gdzieś indziej. Odpowiadając zatem na pytanie, chcemy zaznaczyć, że POChP nie jest chorobą zakaźną, a wywołują ją następujące aspekty:

  • Papierosy – Szacuje się, że aż 90% spośród wszystkich zdiagnozowanych pacjentów cierpiących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc to nałogowi palacze. Trudno się temu dziwić – wyroby tytoniowe zawierają w sobie ponad 4200 szkodliwych substancji (w tym, oczywiście, rakotwórczych), które osadzają się bezpośrednio na płucach pacjentów.
  • Przebywanie w środowisku pyłowym – Jesteś górnikiem, hutnikiem lub pracujesz w tartaku? Masz na co dzień styczność z dużą ilością pyłu? Niestety, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może dotyczyć właśnie Ciebie. Badania wskazują, że osoby spędzające dużo czasu w środowisku pyłowym są szczególnie narażone na zachorowanie na chorobę płucną.
  • Zanieczyszczenia miejskie – Zarówno smog, jak i wszelkie inne zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe, mają negatywny płyn na stan płuc społeczeństwa. Czy wiesz, że aż sześć polskich miast znajduje się na liście dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich?
  • Nieodpowiednie ogrzewanie – Warto zaznaczyć, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może zaatakować również w domu. Wszystko za sprawą nieodpowiedniego ogrzewania. Za najbardziej szkodliwe materiały uznaje się obecnie produkty biomasy mieszanej oraz paliwa stałe, takie jak węgiel oraz drewno.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://oddychajmy.pl/kto-moze-byc-w-grupie-ryzyka-pochp/.

Czy jesteś w grupie ryzyka? – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

Jeśli zatem wiesz, że wskazane powyżej przyczyny mogą dotyczyć właśnie Ciebie, a dodatkowo jesteś mężczyzną, który ukończył czterdziesty rok życia, powinieneś czym prędzej skonsultować swoje objawy z lekarzem. Warto jednak zaznaczyć, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc atakuje także kobiety. Bo choć jeszcze niedawno sądzono, wskazana jednostka chorobowa za cel obiera jedynie panów, informacja ta została zdementowana. Panie stanowią już ponad 30% spośród wszystkich zdiagnozowanych pacjentów.

Przewlekła Obturacyjna choroba Płuc – Podsumowanie

W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i jakie są jej najczęstsze przyczyny. Wskazaliśmy także grupę ryzyka zachorowania i wyjaśniliśmy zależność pomiędzy omawianą chorobą i płcią. Jeśli zatem podejrzewasz u siebie obecność POChP, a także od pewnego czasu cierpisz na przewlekły kaszel i duszności, to znak, że najwyższa pora skonsultować swoje obawy z lekarzem. Umów się na wizytę w przychodni i przedstaw w wywiadzie wszystkie niepokojące Cię aspekty. Doktor najpewniej skieruje Cię na spirometrię (i, być może, na inne badania, których zadaniem będzie wykluczenie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc) oraz opowie Ci o leczeniu wskazanej jednostki chorobowej. Zaznaczamy jednak, że leczenie to będzie miało charakter objawowy – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest bowiem nieuleczalna, a to oznacza, że nie ma możliwości całkowitego pozbycia się jej z organizmu. Jej szybkie wykrycie daje jednak szansę na odzyskanie dawnego komfortu życia.