Kalendarz pylenia – czy warto go przeglądać?

Kalendarz pylenia – czy warto go przeglądać?

Nie brakuje osób, które zadają sobie to konkretne pytanie. Nie może to jednak chyba pod żadnym pozorem zaskakiwać… Trzeba zaznaczyć, że dużo ludzi zastanawia się bowiem czym tak naprawdę jest kalendarz pylenia. Macie te same wątpliwości? Też zastanawiacie się czym cechuje się taki właśnie dokument? Jakie informacje można zdobyć przeglądając go?

Warto wiedzieć się, że wyróżniamy rozmaite alergeny. Są to między innymi pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, roztocze kurzu domowego, grzyby pleśniowe czy na przykład użądlenia owadów itd. Jakie są najbardziej powszechne objawy alergii? Trzeba podkreślić, że pacjenci muszą borykać się z katarem siennym, łzawieniem, pieczeniem, paleniem oczu, wysypką, a nawet dusznościami w skrajnych przypadkach. Warto wiedzieć, że statystyki pokazują, że z alergią ma problem coraz więcej osób, bo 1/3 ludzi na świecie. Niestety, badania pokazują też, że chorych jest coraz więcej. Dlaczego tak się dzieje? Warto tutaj zwrócić uwagę na rozwój urbanizacji, przemysłu czy motoryzacji. Nie bez znaczenia są także zmiany, które zaszły w rolnictwie oraz w produkcji żywności. Jednym z najczęstszych problemów jest alergia na pyłki. Warto podkreślić, że w tym przypadku alergenami są między innymi pyłki dębu, topoli, brzozy, pokrzywy, komosy, ambrozji czy bylicy itp. Tutaj dochodzimy do związku z kalendarzem. Dlaczego warto go przeglądać? Kalendarz pylenia zawiera informacje dotyczące stężenia poszczególnych alergenów, które występują w danych miesiącach oraz regionach Polski. Dlaczego lekarze zalecają, aby zapoznawać się systematycznie z takim dokumentem?

Ogólnie składa się na to kilka czynników. Co powoduje, że osoby chore mają objawy? Prowadzi do tego kontakt z poszczególnymi alergenami. Nic więc dziwnego, że warto zapoznać się z takim narzędziem jak kalendarz pylenia. Dzięki temu dowiecie się, kiedy, w jakim stopniu i gdzie występują konkretna alergeny, które powodują wyżej opisane objawy w aspekcie Waszego organizmu. Nie da się ukryć, że dzięki temu będziecie mieli po prostu zdecydowanie mniejsze kłopoty z alergią. Oczywiście, niektóre osoby zastanawiają się skąd mają wiedzieć, które alergeny konkretnie wywołują objawy. Rzecz jasna nie można tego przewidzieć z fusów czy wywróżyć sobie z ręki. Bardzo ważne jest to, aby w momencie podejrzenia alergii udać się od razu do lekarza. Fachowiec przeprowadzi wówczas wywiad medyczny. Ponadto zostaną Wam wykonane testy skórne oraz z krwi. Dzięki temu zostanie zidentyfikowany alergen, który powoduje objawy. Może być niestety tak, że macie problemy poprzez różne alergeny. To oczywiście sprawi, że będziecie musieli jeszcze bardziej mieć się na baczności…

Kalendarz pylenia bez wątpienia bardzo pomaga każdej osobie, która ma kłopoty z alergią. Oczywiście, trzeba też systematycznie brać dobre medykamenty, takie jak choćby Zyrtec UCB. Stosowanie się do tych wskazówek sprawi, że alergia nie będzie aż tak bardzo uciążliwa lub w ogóle nie będzie dawała sygnałów.

O wpływie kalendarza pylenia na leczenie alergii przeczytasz na: http://www.subiektywny-blog.pl/kalendarz-pylenia-a-leczenie-alergii/