Jak zrobić ul ze sklejki?

drill-milling-milling-machine-drilling-tool-metalSklejka jest materiałem kompozytowym, sklejonym z krzyżujących się cienkich warstw drewna, tzw. obłogów. Wytwarza się je z różnych gatunków drewna: sosny, olchy, brzozy, z buku – rzadziej i z drze egzotycznych. Wewnętrzne warstwy sklejki są z gorszego materiału niż te z zewnątrz. Sklejkę można modelować, np. wyginać na gorąco, co skutkuje szerokim jej zastosowaniem w branży meblarskiej, do produkcji mebli biurowych, domowych, w szkutnictwie i do produkcji opakowań. Czy takie tworzyło nadaje się do stworzenia ula?
Zdecydowałem się zbudować ul ze sklejki i mam do wyboru:
frezowanie rantów a ściany wykonać ze styroduru, korpusy zrobić z grubej sklejki od 25 do 30 milimetrów oraz wyfrezować ranty na ściankach. Koszty obydwóch opcji, są porównywalne, natomiast jakość i trwałość wykonania drugiej, jest bardziej satysfakcjonująca. Jedyną jej wadą jest waga, pomimo, iż będzie porównywalna z drewnianymi korpusami, to będzie dużo wytrzymalsza – zwłaszcza jak się go pomaluje. Opcja druga jest przede wszystkim mniej pracochłonna, co przy budowie większej ilości uli ma kolosalne znaczenie.
Do budowy ula można użyć sklejki, nie musi być to drewno. Sklejka może być wewnątrz (10 milimetrowa) i na zewnątrz (około 4 milimetrów). Zewnętrzną sklejkę należy dokładnie pomalować farbą olejną – na pewno przez 4 lata nie ukażą się negatywne objawy. Ze względu na zwiększone zawilgocenie, sklejka wewnętrzna, zaleca się użycie klepki z pociętej boazerii, ponieważ nie powoduje ona czarnych nalotów przy złym ułożeniu gniazda na wiosnę. Konstrukcja i frezowanie sklejki aż kusi do zrobienia wszystkiego idealnie, bardzo dopasowanego, jednakże trzeba zostawić trochę luzu, ponieważ musi być zapewniona mikro-wentylacja.