Dowiedz się, jak skutecznie leczyć Alzheimera?

Wielu opiekunów osób starszych zadaje sobie pytanie, jak leczyć AlzheimeraAlzheimera-leczenie. Zwłaszcza, że tzw. otępienie starcze należy do chorób nieuleczalnych, a samo leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów i opóźnieniu postępów choroby. Jednak Alzheimer całkowicie nieleczony postępuje w zatrważającym tempie, bardzo szybko całkowicie uniemożliwiając seniorom normalne i samodzielne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Po ostatecznej diagnozie lekarz prowadzący dobiera indywidualnie dopasowaną terapię – najważniejsze, żeby dobrze określić stadium choroby i przewidzieć, w jakim tempie będzie postępować. Bezpośrednim leczeniem Alzheimera oprócz neurologów, zajmują się także lekarze psychiatrzy lub geriatrzy.

Jak leczyć Alzheimera?

Najczęściej stosowane jest leczenie farmakologiczne. Leki muszą być odpowiednio dobrane, gdyż mają spore oddziaływanie na układ nerwowy. W terapii często lekarze przepisują też środki psychotropowe. Przykładowe lekarstwa zalecane chorym na Alzheimera to m. in. środki z grupy agonistów receptora N-metylo-D-asparginowego (Ebixa, Memantine, Axura, Memantin, Biomentin, Tromoro, Cognomem), odwracalne inhibitory acetylocholinesterazy (Cogiton, Yasnal, Nimvastid, Symelon, Nivalin, Cognex), a także leki prokognitywne.

Głównym działaniem leków jest usprawnienie procesów poznawczych i poprawienie pamięci u osób cierpiących na Alzheimera. Często też środki te ochraniają zdrowe komórki nerwowe i poprawiają przepływ krwi w mózgu.

W zależności od nasilenia objawów choroby Alzheimera lekarze dołączają do terapii środki nasenne i uspokajające, a także leki antydepresyjne. W tym przypadku trzeba zrezygnować ze spożycia alkoholu. Leczenie może być również wspomagane suplementami z koenzymem Q  i witaminami C, E.

W całym leczeniu trzeba jednak pamiętać, że chory nie może pozostać sam. Potrzebuje wsparcia i opieki, z czasem nie będzie sam sobie radził z podstawowymi potrzebami i czynnościami. Terapia będzie skuteczna pod warunkiem regularnego stosowania leków. Objawem choroby jest zapominanie się i pomyłki, dlatego przyjmowanie leków przez chorego trzeba ściśle kontrolować. Wsparcie najbliższych w tym przypadku jest niezbędne i niezastąpione.