Cięcie i modelowanie frezarką plexi

Na czym polega frezowanie?

To nic innego jak cięcie i obróbka materiału. Do frezowania używa się specjalnych maszyn nazywanych frezarkami. Jest to sprzęt dosyć drogi, dlatego nie jest typowym urządzeniem na wyposażeniu przydomowego warsztatu. Wysokiej jakości frezarki można znaleźć w zakładach przemysłowych, które zajmują się cięciem i skrawaniem. Wyposażone są we frezy i wiertła. Profesjonalne frezarki są sterowane komputerowo. Istnieją specjalistyczne oprogramowania do frezarek. Dzięki temu efekty ich pracy są doskonałe. Oznacza to jednocześnie, że realizacja indywidualnych projektów może być bardziej kosztowna, ponieważ wiąże się z dodatkową pracą programisty. Jeśli potrzebny nam wyrób lub jemu podobny można odnaleźć w gotowych już projektach firmy, to warto z nich skorzystać. Frezarki obsługują różne tworzywa i rodzaje materiałów. Zazwyczaj są to miękkie metale, drewno, płyty MDF, PCW, plexi. Ze względu na wygląd i  trwałość materiału, na szczególną uwagę zasługuje frezowanie plexi.

Zastosowanie plexi

Jako że plexi to materiał stosunkowo elastyczny, a przy tym trwały i niedrogi, jest bardzo często stosowany w różnego rodzaju przemyśle. Chyba najbardziej popularne wykorzystanie plexi to produkcja mebli i gadżetów wyposażeniowych do wnętrz. Główne zalety plexi to:

  • zachowanie oryginalnej barwy przez długi czas (nie żółknie), dzięki niewrażliwości na działanie ultrafioletu,
  • elastyczność, która pozwala na dowolną obróbkę i kreatywność w tworzeniu figur i kształtów,
  • podatność na recykling,
  • odpowiednie cechy wizualne (przezroczystość, klarowność materiału),
  • wytrzymałość w różnych warunkach pogodowych.

Plexi jest często stosowane w architekturze. Świetnie sprawdza się jako element oświetlenia, ponieważ bardzo dobrze przepuszcza światło dzienne i sztuczne. Można osiągnąć niesamowite efekty wizualne na tym polu. Co za tym idzie, z plexi wykonuje się rozmaite przedmioty dekoracyjne, a także przedmioty codziennego użytku. Można je znaleźć na sklepowych półkach, ale istnieje również możliwość realizacji własnych pomysłów w firmach zajmujących się frezowaniem. Dobrze sprawdzają się podświetlane litery czy neony w szyldach sklepów wykonane z plexi, a także stojaki wystawowe i reklamowe. Materiał ten jest zahartowany na różne warunki atmosferyczne, stąd jego wytrzymałość nawet na zewnątrz. Meble również mogą być wykonane z plexi. Wyglądają bardzo nowocześnie i nadają wnętrzu modernistycznej atmosfery, a przy tym są łatwe w czyszczeniu.

Frezowanie plexi i innych tworzyw sztucznych

Decydując się na indywidualny projekt wnętrza lub reklamę firmy, warto zapoznać się z ofertą frezowania plexi, jako nowoczesną formą obróbki materiałów.